Job Openings (Anatolia High Scool) Καθηγήτρια/-ής Βιολογίας στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση

About the job (Anatolia High Scool) Καθηγήτρια/-ής Βιολογίας στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση

Το Κολλέγιο Ανατόλια, με μία ιστορία 130 ετών, είναι ένα ιδιωτικό, μη-κερδοσκοπικό εκπαιδευτικό αμερικανικό ίδρυμα. Αποτελεί μία ολοκληρωμένη εκπαιδευτική κοινότητα που στοχεύει στο να αναπτύξει τα ταλέντα των μαθητών μέσα από καινοτόμες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις και ανοιχτό πνεύμα, σε ένα περιβάλλον που προωθεί την ακαδημαϊκή αριστεία.

Περίληψη

  • Καθηγητής/καθηγήτρια Βιολογίας για διδασκαλία του μαθήματος σε τάξεις Γυμνασίου και Λυκείου με πιθανή ταυτόχρονη εμπλοκή στην οργάνωση δραστηριοτήτων του STEM.

  • Πρόκειται για θέση μερικής απασχόλησης με σύμβαση ορισμένου χρόνου, από την 1η Σεπτεμβρίου 2024 και για όλη τη σχολική χρονιά 2024-25 (αναπλήρωση συναδέλφου που θα βρίσκεται σε άδεια για όλη τη σχολική χρονιά).

Καθήκοντα και αρμοδιότητες

Ό,τι περιλαμβάνεται στο καθηκοντολόγιο για τους καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (ΦΕΚ 1340/2002 - Φ.353.1/324/105657/Δ1/2002).

Επαγγελματικά προσόντα

Ακαδημαϊκό υπόβαθρο

  • Προπτυχιακές σπουδές: Απόφοιτος/η του Τμήματος.

  • Μεταπτυχιακές σπουδές σε Βιολογία (θα θεωρείται επιπλέον προσόν αλλά δεν είναι προαπαιτούμενο).

Ικανότητες και γνώσεις

  • Ενδιαφέρουν πρωτίστως οι ικανότητες και οι γνώσεις που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε «πολύ καλή» ή «εξαιρετική» αξιολόγηση σε όλα τα πεδία που προβλέπονται στην υπουργική απόφαση ΥΑ9950/ΓΔ5/2023 για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών, είτε πρόκειται για την προετοιμασία της διδασκαλίας είτε για την ετοιμότητα ως προς το γνωστικό αντικείμενο, τη διδακτική μεθοδολογία, τη διαχείριση της τάξης, τον επαγγελματισμό και τη συνεργασία με τους άλλους εκπαιδευτικούς.

  • Θα επιλεγεί μικρός αριθμός ενδιαφερομένων για δειγματική διδασκαλία σε πραγματική τάξη.

Εμπειρία

  • Εμπειρία εργασίας σε σχολείο/εκπαίδευση θα θεωρηθεί προσόν

Αίτηση

Εάν ενδιαφέρεστε για τη θέση και θέλετε να κάνετε αίτηση, δείτε τι χρειαζόμαστε

1. Επιστολή ενδιαφέροντος στην οποία θα επισημαίνονται οι ικανότητες οι σχετικές με τη θέση

2. Βιογραφικό σημείωμα

Θα δεχόμαστε αιτήσεις μέχρι να καλυφθεί η θέση. Ωστόσο, όσοι ενδιαφέρονται είναι καλό να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους ως τις 10 Απριλίου 2024.

Η πολιτική του Κολλεγίου Ανατόλια διασφαλίζει ίσες ευκαιρίες απασχόλησης χωρίς διακρίσεις με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, το φύλο, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, την ταυτότητα ή έκφραση φύλου, την ηλικία, την αναπηρία, την οικογενειακή κατάσταση, την ιθαγένεια, την εθνική καταγωγή, τις γενετικές πληροφορίες , ή οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό.