Job Openings Μηχανολόγος Μηχανικός - Υπεύθυνος Συντονισμού Έργου

About the job Μηχανολόγος Μηχανικός - Υπεύθυνος Συντονισμού Έργου

Μηχανολόγος Μηχανικός

Senior Project Manager Υπέυθυνος Συντονισμού Έργων

Στη Λευκωσία ή Πάφο -  Στα γραφεία της εταιρείας θα έιναι η βάση αλλά η επίβλεψη των έργων θα έιναι παγκύπρια.

Η εταιρεία αναλαμβάνει Ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις σε εργοστάσια, εμπορικά και ιδιωτικά κτίρια.

Αναλαμβάνει εγκαταστάσεις μηχανισμών ψύξης και κλιματιστικών, εγκταστάσεις αεραγωγών δικής της παραγωγής και σωληνώσεις για αέριο και υγρό σε εργοστάσια.

Τα έργα που αναλαμβάνει είναι σε όλη την Κύπρο παρόλο που η έδρα είναι στη Παφο και τα γραφεία στη Λευκωσία.

Η εταιρεία έχει επίσης δύο εργοστασιακές μονάδες παραγωγής αεραγωγών.

Η εταιρεία ψάχνει Μηχανολόγο Μηχανικό που θα αναλάβει την επίβλεψη και το συντονισμό των έργων, και των τεχνικών ομάδων που εργάζονται στα έργα, που έχει αναλάβει και διαχειρίζεται η εταιρεία.

Αρμοδιότητες:

Ως Project Manager, οι ευθύνες σας θα περιλαμβάνουν:

  • Σχεδιασμός Έργου: Nα αναπτύξετε ολοκληρωμένα σχέδια έργων που περιγράφουν στόχους, χρονοδιαγράμματα, πόρους και προϋπολογισμούς.
  • Ηγεσία ομάδας: Να καθοδηγήσετε και να παρακινήσετε τις ομάδες για να εξασφαλίσουν ότι οι στόχοι του έργου επιτυγχάνονται έγκαιρα και εντός του προϋπολογισμού.
  • Διαχείριση κινδύνων: Να προσδιορίσετε πιθανούς κινδύνους και να αναπτύξετε στρατηγικές μετριασμού για την ελαχιστοποίηση των διαταραχών του έργου.
  • Επικοινωνία με τα ενδιαφερόμενα μέρη: Να διατηρήσετε ανοιχτή και αποτελεσματική επικοινωνία με όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη.
  • Ποιοτικός έλεγχος: Να εφαρμόσετε μέτρα ποιοτικού ελέγχου για να διασφαλίσετε ότι τα παραδοτέα του έργου πληρούν τα υψηλότερα πρότυπα.
  • Επίλυση προβλημάτων: Να αντιμετωπίσετε τυχόν ζητήματα ή εμπόδια που προκύπτουν κατά τη διάρκεια του κύκλου ζωής του έργου άμεσα και αποτελεσματικά.
  • Τεκμηρίωση: Να διατηρείτε ακριβή τεκμηρίωση του έργου, συμπεριλαμβανομένων αναφορών προόδου, πρακτικών συνάντησης και εντολών αλλαγής.

Δεξιότητες και προσόντα:

  • Πτυχίο Μηχανολόγου Μηχανικού. Πιστοποίηση PMI ή Prince2 είναι ένα συνμέλος του ΕΤΕΚ με προοδευτική εμπειρία τουλάχιστον 8 ετών ως Project Manager σε ηλεκτρομηχανολογικές εταιρείες.
  • Εξειδίκευση στη διαχείριση έργων: Αποδεδειγμένη εμπειρία στη διαχείριση έργων από την έναρξη έως την ολοκλήρωση, συμπεριλαμβανομένου του σχεδιασμού, της εκτέλεσης, της παρακολούθησης και του κλεισίματος.
  • Ηγεσία: Ισχυρές ηγετικές δεξιότητες για την έμπνευση και την καθοδήγηση των διαλειτουργικών ομάδων προς την επίτευξη των στόχων του έργου.
  • Επικοινωνία: Άριστες δεξιότητες προφορικής και γραπτής επικοινωνίας για την αποτελεσματική μετάδοση των απαιτήσεων, ενημερώσεων και προσδοκιών του έργου στα μέλη της ομάδας και στα ενδιαφερόμενα μέρη.
  • Τεχνικές γνώσεις: Ικανότητα στην κατανόηση μηχανικών και ηλεκτρικών συστημάτων για την αποτελεσματική επίβλεψη έργων στον ηλεκτρομηχανολογικό τομέα.
  • Διαχείριση χρόνου: Εξαιρετικές δεξιότητες διαχείρισης χρόνου για ιεράρχηση εργασιών, τήρηση προθεσμιών και αποτελεσματική κατανομή πόρων.
  • Προσαρμοστικότητα: Ευελιξία προσαρμογής στις μεταβαλλόμενες απαιτήσεις, προτεραιότητες και προθεσμίες του έργου σε ένα δυναμικό περιβάλλον εργασίας.
  • Συνεργασία: Ισχυρές συνεργατικές δεξιότητες για αποτελεσματική εργασία με διαφορετικές ομάδες, πελάτες και ενδιαφερόμενους φορείς για την επίτευξη των στόχων του έργου.
  • Προσοχή στη λεπτομέρεια: σχολαστική προσοχή στη λεπτομέρεια για τη διασφάλιση της ακρίβειας και της ποιότητας στα παραδοτέα του έργου και την τεκμηρίωση.
  • Διαχείριση προϋπολογισμού: Εμπειρία στη διαχείριση προϋπολογισμών έργων, παρακολούθηση δαπανών και διασφάλιση ότι τα έργα παραμένουν εντός των περιορισμών του προϋπολογισμού.

Τι προσφέρουμε:

  • Ετήσιος ακαθάριστος μισθός: 33.800 35.000 εξαρτάται από τις εμπειρίες και τα προσόντα
  • Εταιρικό αμάξι
  • Κινητό τηλέφωνο
  • ΦΟΡΗΤΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ
  • 21 ημέρες ετήσιας άδειας