Job Openings Senior Accountant

About the job Senior Accountant

Για λογαριασμό πελάτη μας επιθυμούμε να καλύψουμε τη θέση:

Senior Accountant

Με έδρα τη Βιομηχανική Περιοχή Θεσσαλονίκης (Σίνδος) | Κωδικός Θέσης: FIN-1023

Γενικά για τη θέση​ και την εταιρεία

Ο πελάτης μας είναι πολυεθνική εμπορική επιχείρηση, στον χώρο των βιομηχανικών Α' υλών, με σημαντικό εξαγωγικό προσανατολισμό. Αναζητά ένα έμπειρο στέλεχος Οικονομικής Διεύθυνσης, με εμπειρία στα Βιβλία Γ' Κατηγορίας.

Κύριες Αρμοδιότητες

Επίβλεψη και συντονισμός των καθημερινών εργασιών του λογιστηρίου

Διασφάλιση τήρησης των λογιστικών βιβλίων σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στη σχετική νομοθεσία

Ευθύνη για την ορθή κατάρτιση, υποβολή και υπογραφή όλων των φορολογικών δηλώσεων της εταιρείας

Έλεγχος και επίβλεψη καταχωρήσεων λογιστικών στοιχείων προμηθευτών-πελατών για συμφωνίες υπολοίπων

Κατάρτιση μηνιαίων οικονομικών αναφορών σε καθορισμένα χρονικά όρια στην Ελλάδα και στη μητρική εταιρεία

Απαραίτητα Προσόντα​

Ανάλογη επαγγελματική εμπειρία σε αντίστοιχη θέση σε οργανωμένο λογιστήριο

Δικαίωμα υπογραφής Α΄ τάξης

Πολύ καλή γνώση νομοθεσίας και ορθών λογιστικών πρακτικών ανωνύμων εταιρειών

Δυνατότητα κατάρτισης οικονομικών καταστάσεων και περιοδικών οικονομικών αποτελεσμάτων

Πτυχίο ΑΕΙ επιθυμητός μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών

Πολύ καλή γνώση Αγγλικών

Πολύ καλές γνώσεις σε Η/Υ και ERP (ιδανικά SAP)

Πολύ καλές οργανωτικές και διοικητικές ικανότητες

Επικοινωνιακές ικανότητες και ομαδικό πνεύμα συνεργασίας

Λοιπές Πληροφορίες

Η εταιρεία προσφέρει ανταγωνιστικές αποδοχές, ανάλογα με τα προσόντα και την προϋπηρεσία του υποψηφίου

Πενθήμερη, 8ωρη απασχόληση (09:00 - 17:00, Δευτέρα - Παρασκευή)

Προοπτικές εξέλιξης σε μία δυναμική και αναπτυσσόμενη εταιρεία